Teated

7 soovitust koolikoti valimisel

Ergonoomilised ranitsad

 

"ERGONOOMILISED RANITSAD

Tihti peetakse ergonoomilisi ranitsaid liiga rasketeks ning eelistatakse kergemaid (nn pehmeid) koolikotte. Esialgu suurena tunduv 1 kilone ergonoomilise ranitsa kaal on tegelikult tavalisest koolikotis ainult 0,5kg raskem. Ergonoomiline ranits kaalub rohkem kuna selle valmistamiseks kasutatakse palju rohkem erinevaid materjale, et saavutada korraliku ranitsa jaoks väga olulised omadused - seljatoe ergonoomiline kuju, jäik konstruktsioon, tugev põhi, korralikud õlarihmade ja seljatoe pehmendused ning piisavalt suure mahtuvuse.

- Seljatoe ergonoomiline kuju on vormitud inimese selgroo järgi ning tagab ranitsa ühtlase toetumise piki selgroogu toetades nii ala- kui ülaselga.
- Ranitsa jäik konstruktsioon ja tugev põhi tagavad, et ranits säilitab oma kuju lapse seljas ka raskete õpikute kotis kandmisel ning ei jää rippuma nagu pehme koolikott.
- Korralikud õlarihmade ja seljatoe pehmendused hoiavad ära õlarihmade soonimise ning õpikute nurkade või servade surumise vastu lapse selga.
- Ranitsa soovitav mahtuvus on 15 liitrit, et kõik kooliasjad hõlpsasti ranitsasse mahuks ning neid oleks sealt mugav kätte saada.

Kokkuvõttes võib öelda, et vaatmata 0,5kg raskemale kaalule tundub lapsele ergonoomiline ranits seljas palju kergem ja mugavam kui õlgadele rippuma jääv koolikott.

7 nõuannet, kuidas valida head koolikotti

• Koolikott ei tohiks kaaluda üle 1,3kg, kuid peaks olema tugeva polsterdatud seljaosa ja laiade reguleeritavate õlarihmadega.

• Koti laius ei tohiks ületada selle kandja õlgade laiust. Liiga suur kott võib mõjuda halvasti lapse seljale ning kehahoiakule.

• Ergonoomilised ranitsad aitavad vähendada koormust lapse seljale isegi kuni 30% rohkem kui tavalised seljakotid. Tänu ühtlaselt jaotuvale koormusele väheneb selgrookõverduste tekke risk ning tugevnevad seljalihased.

• Heal kotil peaks olema mitmeid erineva suuruse ja otstarbega taskuid (nt tasku mobiiltelefonile, veepudelile, pliiatsitele jne). Erinevate taskute ja sahtlite rohkus aitab lapsel kiiremini asju üles leida ning tagada stabiilsust, sest asjad püsivad kotis ka liikumise ajal paigal.

• Koolikoti materjal peaks olema kerge, vastupidav, vett hülgav ning kergesti puhastatav.

• Koolikott peaks olema korralike õmblustega ja tugevdatud nurkadega ning ei tohiks deformeeruda.

• Helkurribadega varustatud kott aitab tagada lapse turvalisust liikluses pimedal ajal.

Kena ja lapsele sobiv kott säästab lapse tervist ning teeb kooliminekugi rõõmsamaks!

Lapsevanema kommentaar Step By Step ranitsa kohta

Aastal 2007 alustas minu vanem poeg kooliteed ja koolikotti valides otsustas ta Step By Step ranitsa kasuks ning seda ennekõike välimuse pärast. Lapsevanemana eeldasin, et see on hea investeering, sest ergonoomiline seljakott hoiab lapse rühi sirgena, kuna raskus jaotub ühtlaselt ja see on oluline seetõttu, et elame maal ning kooli ja koju liigub laps jalgsi või rattaga ning talvel ka suuskadega.

Järgmisel aastal alustab kooliteed minu noorem poeg ja siis ma enam Step By Step ranitsat ei osta…, sest tema läheb kooli oma vennalt päranduseks saadud kotiga, mis näeb peale kolmeaastast aktiivset kasutamist välja nagu uus, vaatamata sellele, et kõik kooliteele jäävad liumäed on talvel ranitsal istudes ära mõõdetud ja sügisvihmad seda jalgpalliplatsi ääres korduvalt leotanud.« Tagasi